20. července · Nikol Galé
V rámci přípravy výstavy v Pardubicích, která mapuje rodinné i profesní vztahy mezi architektem Josefem Gočárem a průmyslníky Binkovými, jsme oslovili poslední funkční pražskou cihelnu ve Štěrboholech s nabídkou spolupráce. Pan Ing. Jan Fiala, syn majitele pana Jana Fialy staršího, který nás přijal doslova s otevřenou náručí a zápůjčku cihel s námi velice ochotně vyřešil. Jsme velmi rádi, že nám pan Fiala vyšel vstříc. Při této příležitosti jsme pana Fialu trochu vyzpovídali, zajímala nás historie cihelny i to, proč se pro náš projekt rozhodl.
Je něco, co Vás zaujalo na projektu Průmysl a umění?
Návrh podpořit takový projekt se nám velmi líbil a přesně zapadl do naší filosofie. Dát nový život památkovým stavbám je správná cesta. Bez kvalitních výrobků by to však nešlo.
Jakou má Vaše cihelna historii?
V letošním roce slavíme 93. výročí. Pradědeček začal provozovat náš závod od roku 1929. Po komunistickém převratu byl závod znárodněn a v roce 1987 bylo rozhodnuto, že se závod zavře. Po revoluci v roce 1992 byl starý, rozkradený závod vrácen rodině. Pan Jan Fiala st. nechal starý závod zbourat a postavil první cihelnu po revoluci, přesně v roce 1994. V moderním závodě pracují na směně čtyři lidi oproti padesáti šesti zaměstnanci za pradědečka.
Na jaké produkty se v současnosti soustředíte?
Vyrábíme nejpevnější plné cihly v ČR. Před pár lety jsme byli osloveni, abychom dodali cihly pod Mariánský sloup na Staroměstském náměstí v Praze. To bylo impulsem proto, abychom se pokusili dát druhou šanci Českým památkám. Od té doby se nám povedlo podpořit několik rekonstrukcí. Více informací naleznete na webu.